wtorek, 23 lipca 2013

Historia badań stanowiska Zwięczyca 3 - cz. 1

"Stanowisko w Zwięczycy zostało odkryte w 1965 roku przez Tadeusza Aksamita, który znalazł kilka fragmentów ceramiki wczesnośredniowiecznej. W 1984 roku podczas badań Antoniego Lubelczyka w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski, ustalono zasięg stanowiska i pokazano ceramikę datowaną na epokę brązu, wczesną epokę żelaza oraz wczesne średniowiecze. Badacz ten podobnie jak T. Aksamit nie natrafił na materiały KCWR. W 2003 roku badania wykopaliskowe przeprowadziła wspólna ekspedycja Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierunkiem Sylwestra Czopka oraz Katarzyny Trybały-Zawiślak (S. Czopek, K. Trybała 2004). Założono w sumie 9 wykopów sondażowych w różnych częściach stanowiska o łącznej powierzchni 240 m2. Ustalono szerszy, w stosunku do ustaleń AZP, zasięg stanowiska, nieco inną przynależność kulturowo-chronologiczną oraz jego duże walory poznawcze.
W 2005 roku ekspedycja Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadziła badania wykopaliskowe pod kierunkiem Andrzeja Pelisiaka, Aleksandra Dzbyńskiego oraz Macieja Dębca. Badania te zainicjowały dopiero projekt systematycznych, szerokopłaszczyznowych prac wykopaliskowych na tym stanowisku, które będą prowadzone równolegle z analizami przyrodniczymi i geomorfologicznymi."

Źródło: M. Dębiec, A. Dzbyński, A. Pelisiak, 2006, Drugi sezon badań wykopaliskowych na stanowisku 3 w Zwięczycy, gm. Boguchwała, Materiały i Sprawozdania Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, t. 27, s. 247-252.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz